logo

Slovníček pojmů

BST

Zkratka pro Bazénovou Super Tabletu, která obsahuje hlavně chlór, stabilizátor, algicid a vločkovač

Součet množství volného a vázaného chlóru.

Spojka po obou stranách s venkovním závitem

Flokulant čili vločkovač, který slouží ke shluknutí těch nejmenších nečistot ve vodě, které jsou menší, než je filtrační schopnost filtrace do vloček, které již písková filtrace zachytí.

Sloučeniny vznikající při reakci chlóru ve vodě.

Jako nátrubek nebo hrdlo je spojka po obou stranách s vnitřním lepením

Zkratkou pro tzv. Oxidation-Reduction-Potential (oxidační redukční potenciál). Tento údaj vypovídá o zdraví prospěšnosti a dezinfekčnosti vody a o míře zbývajícího kyslíku obsaženého ve vodě. Na ORP má vliv jakýkoli oxidační prostředek přidaný do vody, jako např. chlór, brom nebo vzduch. ORP určuje velmi důležitý index: bakteriologickou kvalitu vody. Ideální ORP určené WHO (World Health Organisation – Světová zdravotnická organizace) u pitné vody je stanoveno na 650 mV. Tato hodnota zaručuje prevenci proti mikrobům a bakteriím, které by se mohly vyskytnou v neošetřené vodě.

pH

Negativní logaritmus koncentrace protonů nebo vodíkových iontů (H+) v kapalině, v našem případě vodě. Pokud je koncentrace protonů vyšší než oxidu vodíku (OH–), voda je kyselá. Pokud je tomu naopak, je zásaditá. Hodnotu správného pH vody je třeba znát. Ideální hodnota pH standardního bazénu je mezi 6,9 a 7,4 v závislosti na krytí bazénu a kvalitě vody. pH mořské vody je mezi 8 a 8,5 a vysokohorské vody kolem 7.

Plastová nádoba s hrdlem většinou zabudovaná ve stěně bazénu, která saje vodu s nečistotami napadanými na hladinu. Součástí skimmeru je košík na zachytávání hrubých nečistot (např.listí apod.) a dvířka zabraňující vrácení nečistot zpět do bazénu (při vypnutí filtrace). Voda ze skimmeru odtéká do filtrace.

TDS

Total Dissolved Solids (TDS) je množství různorodých látek rozpuštěných ve vodě. Tyto látky mohou být minerální soli, vápník, organické a anorganické látky a částice sulfáty, silikáty, moč, deodoranty, parfémy, oleje na opalování apod. Zbytky chemikálií produkují částečky, které rozpuštěné ve vodě, přímo ovlivňují hodnoty TDS. Ideální hodnota TDS nepřekračuje 900 ppm (parts per milion/částic v milionu). Vody s hodnotou přesahující 900 ppm si všimnete snadno – zapáchá a má jinou barvu než obvykle. Jediná možnost jak snížit TDS je vyměnit podstatnou část vody v bazénu.

Chlór, který je již vázaný na nečistoty ve vodě. Způsobuje charakteristický zápach. Nejčastější formou vázaného chloru jsou tzv. chloraminy.

Aktivní chlór přítomný ve vodě za účelem její dezinfekce. S organickými nečistotami reaguje za vzniku vázaného chlóru.

Zajímavé články

post

Zazimování bazénu

Vážení , přiblížila se opět doba zazimování bazénů. Každý máte jistě svůj systém jak zazimovat bazén a technologii. Níže bychom chtěli pouze zmínit často opomíjené body, které na jaře vedou ke sporným situacím.Použitím zazimovacího roztoku  nejenom, ž

Více informací
post

Odzimování bazénu

Správný čas na přípravu bazénu na koupací sezónu poznáte podle teploty vody. Pokud už dosáhla 10°C je potřeba začít jednat. Omyjte stěny a okraje bazénu houbičkou a čistícími přípravky značky Chemoform , pomocí síťky vyberte mechanické nečistoty,

Více informací
post

PRODLUŽTE SI KOUPACÍ SEZÓNU SE ZASTŘEŠENÍM

Využijte váš bazén na plno, s bazénovým zastřešením si jednoduše prodloužíte koupací sezónu o několik měsíců. Sníží se vám i náklady na ohřev vody. Přečtěte si více o možnostech zastřešení vašeho bazénu.

Více informací

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.      Více informací

SKRÝT