Vše o bazénech
Před napuštěním vody z vlastní studny popřípadě z potoka či řeky, upřednostněte vodu z vodovodního řadu, která je ideálně upravena a zpravidla ji již není nutno dále upravovat proti nadměrné přítomnosti vápníku, manganu, železa a dalších sloučenin.
Je nejdůležitější hodnota, kterou je nutné bezpodmínečně dodržovat. Ovlivňuje všechny ostatní faktory bazénové vody, jakož i účinnost všech dezinfekčních prostředků. Ideální rozsah se nachází mezi 7,0 - 7,4. Vyšší hodnota může způsobit zakalení vody (vlivem vylučování vápníku), chlórový zápach a tím i podráždění pokožky a očí, stejně tak mohou být neúčinná opatření při údržbě bazénové vody. Je-li pH - hodnota příliš nízká, může způsobit korozi kovových částí a rychlejší stárnutí a blednutí plastových částí bazénu.
Pokyny a přípravky:
V normálním případě se přidáním 100g přípravku na 10m3 vody změní hodnota o 0,1. Při velkých odchylkách hodnot je nutné chemikálie přidávat po částech, abychom zabránili předávkování.
pH plus Granulát
Přidává se vsypáním granulátu. Pro lepší rozptýlení vsypáváme na více místech nebo u vtoku vody do bazénu. Nevsypávat před filtraci.
Dávkování: 100g přípravku zvýší pH o 0,2 při 10m3 vody
pH Mínus granulát
lehce rozpustný kysele reagující granulát určený pro regulaci pH-hodnoty (ideál hodnot 7,0 - 7,4)
Dávkování: 100g přípravku sníží pH o 0,1 při 10m3 vody
pH Plus tekutý 35l
alkalický pH-regulátor lehce rozpustný
Dávkování: Pomocí dávkovacích pump
pH Mínus tekutý 35l
kombinace chemikálií určená ke snížení hodnoty pH bazénové vody
Dávkování: Pomocí dávkovacích pump
Celková alkalita představuje souhrn bazických látek rozpuštěných ve vodě, které zabraňují náhlým změnám pH, optimální hodnota celkové alkality se pohybuje v rozmezí od 80 do 120 mg/l, má vliv na účinnosti dezinfekce, na úpravu hodnot pH, tvorbu sraženin různých složek z vody a na korozi kovových součástí. Je-li celková alkalita (CA) příliš vysoká, bývá také příliš vysoké pH a navíc vykazuje vysokou míru stability – má tzv. pufrační schopnosti. Je-li CA příliš nízká, pH není stabilní a má velmi velké a časté výkyvy.
Nejzajímavější ale je hydrogenuhličitanový aniont, ten totiž dokáže jeden vodík odštěpit (v takovém případě se chová jako kyselina), ale také může jeden vodík přijmout (chová se jako zásada). Hydrogenuhličitanový aniont tedy dokáže neutralizovat jak přídavek kyseliny, tak přídavek zásady, vlivem čehož nedojde k žádné změně pH.
Příliš vysoká celková alkalita je tedy dána vysokým obsahem hydrogenuhličitanových aniontů. Voda s vysokou CA má velkou neutralizační kapacitu a je velmi nesnadné změnit její pH. Nejdřív je nutné spotřebovat, zneutralizovat, ve vodě přítomné hydrogenuhličitanové anionty a teprve poté se začne pH měnit. Voda s vysokou CA mívá většinou také vysoké pH a to se nedaří snížit. V takovém případě silně roste spotřeba kyseliny, ale také desinfekce, protože při vyšším pH významně klesá účinnost chloru.
Příliš nízká celková alkalita znamená, že ve vodě je málo hydrogenuhličitanových iontů. Pak stačí i velmi malá dávka patřičného přípravku na velmi prudké snížení nebo zvýšení pH.
V našich podmínkách se optimální hodnota celkové alkality pohybuje mezi 80 až 120 mg/l ve formě CaCO3 (uhličitanu vápenatého). Na změření celkové alkality existují testery, ale pro její přesné změření je lepší použít dokonalejších fotometrů
Alkalita
Je určen na zvýšení alkality. Slouží ke stabilizaci pH a snížení spotřeby pH přípravků. Zvyšuje účinnost chlóru. Používá se i při úpravách vody bez chlóru.
Dávkování: 0,35 mmol = 35 ppm = 35 mg/l 240g přípravku zvýší o 0,35 mmol/l při 10m3 vody
Vaše bazénová voda by měla být pramenem dobrého zdravotního stavu, tedy čistá a hygienická. Našim vlivem a vlivem životního prostředí se dostávají do vody nejrůznější částečky nečistoty, zárodky a baktérie. Ty se při teplotách kolem 200C a výš, rozmnožují podstatně rychleji. Aby se zabránilo těmto vlivům, používají se tzv. oxidační prostředky v nejrůznějších formách. To jsou především stabilizované organické chlórové výrobky, s kterými je jednoduchá manipulace a mají vysokou účinnost. Asi 3% lidí reagují alergicky na chlórové výrobky, v těchto případech doporučujeme použít kyslíkovou metodu.
U chlorových výrobků rozlišujeme dvě metody:
1) šokové nebo rázové chlórování (šokový granulát, rychlé tablety) - používají se při prvním napuštění bazénu nebo při velké odchylce hodnoty chlóru v bazénové vodě
2) dlouhodobé nebo trvalé chlorování - zde se využívají pomalu rozpustné chlórové výrobky, které zajišťují rovnoměrné přidávání chlóru (chlorové tablety 200g nebo kombinované tablety)
Vždy před použitím přípravku je nutná kontrola pH hodnoty.
Chlorace do bodu zlomu pro odstranění vázaného chloru
(Jedenkrát za 14 dní)
-nárazová aplikace šokové dávky chloru > Chlor – Aqua Power, CH-granulát „Super Shock 70 %“ (vhodný pro měkkou vodu) tyto výrobky nejsou stabilizované, Chlorový granulát rychlorozpustný - je stabilizovaný
-výsledná koncentrace volného chloru 10 x vyšší než koncentrace chloru vázaného,
destrukce vázaného chloru oxidačním účinkem vysoké koncentrace volného chloru,
-tvorba vázaného chloru pod kontrolou
-hygienické stanice důrazně sledují!
Chlor plynný v tlakových nádobách, 99,8 % (snižuje pH)
Chlor kapalný Chemoclor–Chlornan sodný, 13,5% (zbytek louh – zvyšuje pH)
výroba roztoku chlornanu přímo ze slané vody ( !!! pozor v krytých bazénech!!! Slaná voda je velmi agresivní a korozivní, hrozí poškození stavebních konstrukcí a vzduchotechniky při nekontrolovaném dávkování),
* chlordioxid – především oxidační látka vhodná například k narušení bio filmů v potrubí.
Chlór volný - je nejúčinnější formou chloru v bazénové vodě. Je hlavní dezinfekční složkou a při koncentraci do 3 mg/l není pro lidský organizmus nijak dráždivý. Voda s obsahem pouze volného chloru nijak nezapáchá a ani nijak nedráždí. Množství volného chloru lze zjistit pomocí DPD metody a oužívá se k tomu tableta DPD č.1
Chlór vázaný - vzniká reakcí s organickými nečistotami (pot, moč), teprve vyšší koncentrace způsobuje onen nežádoucí chlórový zápach a dráždění pokožky. Tento druh chloru je ve vodě nežádoucí
Chlór celkový - vzhledem k tomu, že se nedá přímo změřit koncentrace vázaného chlóru, měříme hodnotu celkového chloru ( metoda DPD č.3). Je to vlastně součet volného a vázaného chlóru
Asi 3% lidí reagují alergicky na chlorové výrobky, a proto se v těchto případech doporučuje použít kyslíkovou metodu dezinfekce.
Chlor volný
Volný chlór je nejúčinnější formou chloru v bazénové vodě. Je hlavní dezinfekční složkou a při koncentraci do 3 mg/l není pro lidský organizmus nijak dráždivý. Voda s obsahem pouze volného chloru nijak nezapáchá a ani nijak nedráždí. Množství volného chloru lze zjistit pomocí DPD metody. Používá se k tomu metoda DPD č.1
Dle vyhlášky koncentrace:
0,3-0,6 mg/l plavecké bazény
0,5-0,8 mg/l koupelové bazény do 32 °C
0,7-1,0 mg/l koupelové bazény nad 32°C
( ± 20%)
Chlor celkový
Vzhledem k tomu, že se nedá přímo změřit koncentrace vázaného chlóru, měříme hodnotu celkového chloru ( metoda DPD č.3). Je to vlastně součet volného a vázaného chlóru.
Chlor vázaný
Vázaný chlór vzniká reakcí s organickými nečistotami obsahujícími hlavně NH4+ skupinu (pot, moč), teprve vyšší koncentrace způsobuje onen chlórový zápach a dráždění pokožky. Jedna z metod jak se zbavit vázaného chlóru je „superchlorace“ což znamená přechlórovat takovouto vodu na 10x vyšší obsah volného chlóru, než jste naměřili vázaného. Při tomto ošetření se vázaný chlór rozloží zpět na volný chlór a plynný dusík, který z vody vyprchá.
Dle vyhlášky koncentrace vázaného chloru:
Maximálně 0,3 mg/l
Redox potenciál
Redoxní reakce = reakce, při nichž dochází k výměně elektronů.
Cl+O2- -> Cl- chlor se redukuje a sám oxiduje nečistoty
Fe2+ -> Fe3+ železo se oxiduje působením chloru
ORP je vyjádřeno rozdílem mezi obsahem látek schopnými oxidovat a látek schopnými být oxidovány, (rozdíl mezi obsahem desinfekce a nečistot) lze říci, jestli desinfekce ve vodě obsažená funguje správně, a je-li její obsah ve vodě dostačující vzhledem k obsahu nečistot.
Pravidelné sledování ORP pomůže včas odhalit a vyřešit problém s vodou, nebo na technologii,
Vyhláškou požadované hodnoty:
více nebo rovno 750 mV upravená voda,
více nebo rovno 700 mV voda v bazénu,
Zvýšení:
- prostým přidáním chloru
- zvýšením výkonu technologie
- opatrným dávkováním vločkovače
Kyslíková chemie je další alternativou k desinfekci bazénové vody. Je to velmi přívětivá alternativa, jelikož nedráždí sliznice ani pokožku a po ošetření vody tímto prostředkem je koupání příjemné. Její nevýhodou je ovšem cena a vysoké dávkování, protože se rychle spotřebuje. Používají se vždy dvě složky a to proto, že tablety jako takové nestačí. Ty mají ve vodě pouze oxidační účinek, ale ne antibakteriální. K tomuto účelu se používá Aktivátor.
Řasy jsou mikroorganismy, které slouží jako živná půda pro bakterie. Aby bylo možné vytvořit bezvadný hygienický stav, je bezpodmínečně nutné udržovat bazén bez řas. Jsou případy, kdy pouze chlór nedokáže zastavit tvorbu řas (především venkovní bazény) a proto se přidává algicidní prostředek na hubení řas. Tyto přípravky neobsahují chlor a v ředěném stavu jsou bez chuti a bez zápachu. Dobře se snáší s jinými produkty péče o vodu v bazénech. Důležité upozornění – Nepřidávat do jezírek s živočichy! Vždy před použitím přípravku je nutná kontrola pH hodnoty.